Alternativa pro Kutnou Horu

úterý 14. září 2010 17:41

Volby do obecních zastupitelstev se nezadržitelně blíží a protože mi nikdy nebylo lhostejné, co se kolem nás děje, rozhodl jsem se kývnout na nabídku vstoupit do komunální politiky v místě kde žiji.

Důsledkem nespokojenosti občanů Kutné Hory s "prací" nejenom současných ale i minulých zastupitelů, je skutečnost, že letos se uchází o přízeň voličů 15 politických stran a sdružení. Někteří totiž nechtějí ztratit své postavení a z něho plynoucí moc, jiní už toho mají plné zuby a rozhodli se provést defenestraci. Patřím k těm druhým.

Všudypřítomná apatie vůči politice a věcem veřejným je vidět a cítit všude, ale nejsem sám, kdo si myslí, že je nejvyšší čas přestat mlčet a začít jednat. Věřím, že ve spolupráci s podobně smýšlejícími lidmi se dá vytvořit něco nového. Něco, co tu však již bylo, ale jen se na to nějak pozapomnělo...

Politika je, ať chceme nebo nechceme, nezbytnou součástí života společnosti bez ohledu na to, že hodně lidí tento názor nesdílí. Je bohužel smutnou skutečností, že spousta lidí bere politiku hlavně jako boj moc a vliv lidově řečeno jako boj o koryta. A ve většině případů tomu tak skutečně je. Nejenom v té nejvyšší politice ale i na úrovni komunální.

Navzdory okolnostem věřim, že kandidátka "Alternativy pro Kutnou Horu" je sestavena ze slušných lidí, kterým prioritně nejde o osobní prospěch, ale především o budoucnost našeho města. Já a mí kolegové jsme se zavázali, že budeme ctít pravidla, která jsou latinsky formulována na bronzové desce, jež dříve visela na původní radnici na nynějším Palackého náměstí a jejíž faksimilie dodnes visí před zasedací síní ve Vlašském dvoře.

Do češtiny přeloženo to znamená následující: „Kdokoliv z radních osob za řízením vstoupíš do radnice, svrhni přede dveřmi se sebe všecku osobní vášeň, hněv, násilí, zášť, přátelství, pochlebenství, podrob osobu i péči svou obci. Neboť jak spravedliv nebo nespravedliv budeš k jiným, rovněž očekávati a podstoupiti musíš soud boží".

To jsou zásady, které už ve středověku respektovali radní Kutné Hory. I když je jejich jazyk archaický, jsou stále živé a kandidáti "Alternativy pro Kutnou Horu" se k nim hrdě hlásí.

Nedávno jsem se setkal s kamarádem z vysokoškolských studií, který mi položil celkem pochopitelnou otázku: A proč do tý špíny lezeš? Máš to vůbec zapotřebí? Co si od toho slibuješ?"

Odpověděl jsem mu citátem Edmunda Burkeho: "K vítězství zla postačí, když dobří lidé nedělají nic"

Co dodat závěrem? Programy jednotlivých volebních uskupení jsou si hodně podobné, ale položme si ruku na srdce. Voliči je většinou moc nečtou a tak si myslím, že říjnové volby budou hlavně o důvěryhodnosti jednotlivých kandidátů a že velký vliv, jak to všechno nakonec dopadne, bude mít i křížkování kandidátů...

V této souvislosti předem děkuji všem Kutnohorákům, kteří dají svůj hlas i mně. Věřím, že vás nezklamu.

Více o Alternativě pro Kutnou Horu, jejím programu a kandidátech  naleznete na http://www.tymprovas.cz/

Alternativa_res.jpg

 

 

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)