Vzpomínky na Krakow aneb tip na víkend

čtvrtek 29. červenec 2010 19:48

Pokud jste nebyli ještě v Krakowě, neuděláte chybu, když tam někdy zavítáte. Pro objevování jeho krás vám postačí 2 až 3 dny a tudíž ideální tip na prodloužený víkend. Tímto vám předkládám malou ochutnávku a doufám, že se vám bude líbit.

My jsme využili svátků na počátku července a strávili jsem tu s manželkou krásné 3 dny a 4 noci. Tím jsem si splnil jeden ze svých cestovatelských cílů, což ovšem nebylo vůbec těžké vzhledem k tomu, že to je za humny. Tachometr mi naměřil cestou tam 430 km z Kutné Hory nebýt toho, že jsem i s navigací trošku zakufroval, mohlo to být i méně.

Vyrazili jsme v pátek ráno přes Čáslav, Chrudim, Olomouc a dále na Ostravu. Původně jsem chtěl jet přes Český Těšín, ale než jsme se nadáli byl jsem v Ostravě a tak jsme jeli přes Katowice. Možná jsem udělal dobře, protože u Katowic jsme najeli na pěknou dálnici.

1dalnice.jpg

Po ubytování jsme vyrazili na seznamovací procházku spojenou s večeří v jedné "italské" restauraci. Vedro bylo jako na Rhodosu s tím, že večer jsem zaslechl v televizních zprávách, že toho dne bylo v Krakovu nejtepleji z celé Evropy. Docela bych tomu věřil.

9pizza.JPG

Sobotní poznávání místních pamětihodností mi trošku narušila Hillary Clinton, ale o tom už jsem psal zde.

10Hillary.JPG

Krakow je od roku 1978 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Navíc je třetím největším polským městem hned po Varšavě a Lodži. Hlavním městem Polska byl prý až do roku 1596. Druhou světovou válku přežil Krakov bez úhony, a tak zůstal jediným velkým polským městem, které nebylo zničeno a uchovalo si svou historickou tvář.

2Barbacan.JPG

4katedrala.JPG

5interier.JPG

7Mickiewicz.JPG


Okolo celého Krakowa se táhne opevnění spolu s parkem. Dříve zde stály opravdu vysoké hradby s příkopem. Jen v jedné části se zcela zachovaly spolu s Floriánskou bránou, která měří 33,5 metrů. Touto bránou začíná Královská cesta vedoucí přes Rynek Glovny na hrad Wawel, který stojí na stejnojmenném vrchu a ze kterého je hezký výhled na Vislu. Po prohlídce komplexu hradních budov, katedrály a královské zahrady jsme také navštívili hrobku, kde je pochován i nedávno zesnulý polský prezident Katzynski. V katedrále se fotit nesmělo a tudíž fotku žádnou nemám.

11Wawel.JPG

12Wawel1.JPG

13Wawel2.JPG


14Wawel3.JPG


Přímo z hradu jsme sestoupili do "dračí jeskyně" (polsky Smocza Jama), která je kuriozitou kopce Wawel. Váže se k ní legenda o sedmihlavém drakovi (polsky smok wawelsky), který zotročoval celé město. Jednoho dne se našel hrdina, který se rozhodl, že zlého draka přemůže. Král Krak zabil draka lstí. Dal mu k snědku ovčí kožešinu naplněnou sírou. Drak se domníval, že jde o ovci, a tak se do kožešiny s chutí pustil. Poté dostal tak velkou žízeň, že vypil spoustu vody a nakonec pukl. Král Krak pak založil město Krakow. V jeskyni byla velká tma a tak jsem si draka vyfotil až na denním světle.

15drak.JPG


Zbytek soboty jsme strávili poznáváním starého města včetně hlavního náměstí, které je třetím největším náměstí v Evropě. Poláci mu říkají "Rynek Główny" a směřuji do něho všechny uličky centra Krakowa. Na náměstí se kromě radniční věže a gotické katedrály (Kośćiól Mariacki) nachází i soukenický obchod Sukienice, což je dlouhá budova pocházející ze 16. století. Dříve se tu prodávalo maso, zelenina a ovoce. Dnes se tu nacházejí stánky nabízející stříbrné a zlaté šperky s jantarem všech možných odstínů  suvenýry, dřeváky a kožešinové výrobky. Jantar se tu ale prodává po celém městě nikoli jen náhodou. Krakow totiž leží na tvz. Jantarové stezce, cestě, která dřív vedla z Vídně do Krakowa.

16apostolove.JPG

17divadlo.JPG

18kavarna.JPG

19Visla.JPG

20zivesochy.JPG

21veterani.JPG

22soukenice.JPG

23rotunda.JPG

V sobotu večer jsme se zúčastnili zakončení třídenního festivalu židovské kultury, který se konal v židovské čtvrti. Bylo tam narváno k prasknutí, ale byl to velký zážitek. Vlastní židovskou čtvrť,  kde mimochodem Spielberg natočil část svého slavného filmu Schindlerův seznam, jsme navštívili v neděli dopoledne.

24festival.JPG

25festival1.JPG

 

26gheto1.JPG

27gheto2.JPG

28gheto3.JPG

Odpoledne jsme si pak byli koupit něco na sebe v jednom z největších nákupních center v Evropě. Prý má má být dokonce největší, ale jestli je to pravda nevím. Pravdou zůstává, že "Galeria Krakowska" je několikanásobně větší než pražské Palladium, což není až tak důležité. O to zajímavější tam ale byly ceny. Koupil jsem si tam například kvalitní oblek za třetinovu cenu, co by mne podobné šaty stály v Česku.

29GaleriaKrakowska1.JPG

30GaleriaKrakowska2.jpg

Na toulkách městm jsme doplňovali energii polskými specialitami jako jsou různé "zapiekanki" nebo "pierogi". Moc nám chutnalo i polské tradiční jídlo "bigoš" nicméně s pivem to bylo slabší. Chuťově nic moc a relativně drahé.  Na každém rohu tam prodávali preclíky (preclík obwarzanki), ale že bych si na nich nějak pochutnal, to říci nemohu. Jeden a dost.

Večer jsme se rozhodovali, kam vyrazíme v pondělí, ale před Oswětimí jsme dali přednost pravděpodobně největší turistické atrakci Polska, kterou je "Kopalnia soli" v obci Wieliczka, která je v podstatě předměstím Krakowa. Samotná prohlídka trvá 2,5 hodiny a byla nesmírně zajímavá. Vůbec se nedivím, že toto místo je vyhledáváno turisty z celého světa.

31KopalniaSoli.JPG

32KopalniaSoli1.JPG

Takže pokud jste v Krakowě ještě nebyli, neváhejte. Určitě nebudete litovat. Není to daleko a pokud se vám nechce z jakéhokoli důvodu cestovat autem, každý den tam jezdí z Prahy vlak.

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)