Nejenom fotbalem živ je člověk ...

úterý 22. červen 2010 21:00

Už jsem tady dlouho nebyl, protože jsem byl pracovně i jinak dost zaneprázdněn, ale už se mi stýskalo... Na vlastní kůži jsem se o víkendu přesvědčil, že i vlastní představy bývají na hony vzdálené od reality, a tudíž si v této souvislosti sypu hlavu popelem. Až do neděle jsem si totiž myslel, že golf je sport, který není náročný na kondici a že se při něm nedá spálit moc kalorií. Vypadá to, že budu muset změnit názor.

Víkend byl náročný především kvůli tomu, že jsme museli stihnout oslavit dvoje narozeniny. Moje a manželčiny. A protože ty manželky byly kulaté, gratulantů bylo hodně a musel jsem se dost otáčet, aby sklenky nebyly prázdné a aby se mi nepřipálilo maso na grilu. Dnešní příspěvek ale není o tom, co všechno se přihodilo v sobotu, ale chci se s vámi podělit o dojmy z mého prvního golfového tréninku.

Manželka mne totiž trošku zaskočila, když darovala mně, synovi a neteři voucher na dvouhodinovou seznamovací lekci se sportem zvaným golf. A tak jsme po nedělním obědě vyrazili na golfové hřiště do Poděbrad. Navigace nezklamala a úderem druhé jsme byli na místě.

Nikdo z účastníků akce neměl zatím žádné zkušenosti s touto nesmírně zajímavou hrou. Navzdory tomu jsem ale byli plni předsudků, které jsme vzali nevím odkud. Ty však vzaly rychle za své. Sympatický trenér nás hned na ůvod požádal, abychom se trošku rozcvičili, což mi přišlo k smíchu, ale Jirka s Markétou to vzali vážně. Já se věnoval fotografování místa činu.

golf.JPG


A pak se šlo na věc. Nejdříve jsme se museli naučit, jak správně trefit míček, aby odletěl přibližně do vzálenosti 100 metrů, kde se dala tušit cílová jamka. Nebylo to vůbec jednoduché a jen málokdy se mi stalo, že jsem míček trefil ideálně a on letěl kam jsem chtěl. Nejlíp to šlo Jirkovi, který pochopil, že základem je správný postoj a správný švih. Po teoretických základech a odpálení asi padesáti míčků jsme si šli vyzkoušet finální fázi, což byl pokus o umístění míčku do příslušné jamky na tréninkovém hřišti. Tam se mi povedl husarský kousek.

Hned na úvod se mi podařilo trefit jamku na první pokus ze vzdálenosti cca 20 metrů, což  trenéra šokovalo, protože jemu se to prý povede tak jednou ze stopadesáti pokusů. "I profík by na tohle byl pyšný" konstatoval a podal mi ruku. Bohužel se ukázalo, že i v mém případě se jednalo pouze o výjimku. Ty další údery už byly mnohem horší. Nicméně se stalo, co jsme ani nečekali. Hra resp. trénink nás neskutečně bavil a ty dvě hodiny utekly jako voda aniž bych měl nějaké svalové problémy.

Ty se dostavily se zpožděním a nestačil jsem se divit. Druhý den mne začaly postupně bolet ramena, svaly mezi lopatkami, ruce a v neposlední řadě i pravý kyčel. Teď, když píši tyto řádky na trati Praha Kolín, je po bolestech a já začínám uvažovat o tom, že bych se tomuto sportu mohl věnovat více. Nejlepší by bylo, kdybych už byl v důchodu, ale ten den D nastane až 23. prosince 2019 a je otázkou, jak na tom pak zdravotně budu. Nebo jestli se toho vůbec dožiji. Nebo jestli na to v důchodu vůbec budu mít, když nás teď čekají ty ozdravné reformy...

golf1.JPG

golf3.JPG

A na závěr snad už jen malou poznámku. V titulku článku jsem parafrázoval biblický verš, který já osobně mám moc rád, protože ukazuje na to, co je nejdůležitější:

Je psáno: ‚Ne jenom chlebem bude člověk živ, ale každým slovem, které vychází z Božích úst." (Matouš 4,4)

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)