Shalom Israel aneb lodníci na Hrádku

úterý 8. červen 2010 22:54

Právě jsem se vrátil z koncertu izraelské folkové skupiny HAVA NAGILLAH, což jsou lodníci z Genezaretského jezera, kteří si na dnešní koncert v Kutné Hoře přizvali i pár českých přátel. Na programu byly nejenom tradiční izraelské písně, ale přítomní měli možnost se dozvědět i pravdu o nedávné izraelské operaci proti flotile vezoucí humanitární pomoc do Gazy.

Většina médií včetně České televize totiž o celém incidentu informovala neobjektivně a jednostranně. Výjimku jsem zaregistroval v komentáři Českého rozhlasu.

Mimochodem víte o tom, že agentura Reuters zásadním způsobem upravila minimálně dvě fotografie tureckých aktivistů.Ze snímků, které dala do své nabídky pro média, odřízla agentura části, kde Turci drží v rukou nože a pod nimi je kaluž krve. A teď mi řekněte. Je to trestuhodné pochybení nebo záměr?

Dnešní koncert se uskutečnil na pozvání mých přátel, kteří se setkali s hudebníky v únoru letošního roku na Genezaretském moři nebo chcete-li jezeru. Osobně jsem byl překvapen hojnou účastí místních obyvatel, kteří se sešli na nádvoří Hrádku.

Atmosféru koncertu jsem pro vás zaznamenal pouze foťákem z mobilu a tak mi odpusťte nízkou kvalitu obrázků. Na koncertě  zazněla i celosvětově známá lidová píseň "Hava Nagilla", kterou určitě všichni velice dobře znáte. Verzi v podání lodníků z genezaretského jezera, kteří dokonce bodovali v izraelských hitparádách, vám sice poskytnou nemohu, ale tahle pouze orchestrální verze z Royal Albert Hall taky není špatná. Je ale fakt, že na Hrádku jsme dnes měli poněkud komornější atmosféru. O to však byla srdečnější. Byli tam totiž lidé, kteří sympatizují s Izraelem.

Hava nagila (hebrejsky: הבה נגילה, doslova „Radujme se“) je hebrejská lidová píseň často zpívaná při oslavách. Je velmi oblíbená a je považována za symbol židovství.

A tady je pár ilustračních snímků:

Hava1.jpg

Hava2.jpg

Hava3.jpg

Hava4.jpg

Hava5.jpg

Hava6.jpg

Hava8.jpg

Více o skupině HAVA NAGILLAH BAND naleznete zde: http://www.artgalilee.co.il

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)