Spěchej pomalu

středa 26. květen 2010 16:01

by mělo platit nejenom na silnici, ale i ekonomice a politice. Nevím, jak dopadne víkendová volební loterie, jestli vyhraje Losna nebo Mažnák, a už vůbec netuším, jaká koalice bude rozhodovat o našem bytí a nebytí v příštích letech. Určitě mi to ale není jedno a proto volit půjdu. A volit budu dle svého srdce a vlastního rozumu. Nikoli na základě průzkumů veřejného mínění. A hlavně. Nenechám se ovlivnit strašením zprava, zleva nebo ze středu. Dokonce ani podporou Jardy Jágra.  Jsem rád, že se mohu rozhodovat svobodně. Zatím.

Zatím nám žádná diktatura nehrozí, přestože diktát Bruselu je v mnoha oblastech našeho života víc než viditelný, a za chvíli už může být celkem jedno, koho si do Parlamentu zvolíme, protože stejně se bude rozhodovat o nás bez nás. V Bruselu, ve Frankfurtu, v Moskvě nebo třeba někde úplně jinde. Vzhledem k tomu, že jsme součástí Evropy (myslím tím především geograficky) je nabíledni, že ekonomická a politická situace v tomto regionu nás bezprostředně ovlivňuje ať chceme či nechceme.

Předčasně zesnulý guvernér Národní banky Polska, těsně před svou smrtí poslal do Financial Times článek, ve kterém vyjádřil svůj názor, že "Polsko by nemělo s přijetím eura spěchat". Novodobá katyňská tragédie u Smolenska stála opět další životy polské elity a je klidně možné, že důvodem tohoto neštěstí byl právě spěch.

Co se týče eura a České republiky, jsem všemi deseti pro, že není kam spěchat. A našim nově zvoleným politikům bych nejenom v toto souvislosti doporučil biblické: "Každý člověk ať je rychlý k naslouchání, ale pomalý k mluvení, pomalý k hněvu..."(Jakub 1;19-20)

Konec konců to neplatí jenom pro politiky, ale obecně pro každého.

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)