Kdo nám zajistí klidné stáří?

pátek 14. květen 2010 06:13

Nedávno mne sice potěšilo rozhodnutí ústavního soudu, které pravděpodobně povede k tomu, že současný důchodový systém bude muset býti změněn, ale je otázkou, zda-li ten nový nebude horší než ten současný. Osobně si myslím, že současný rovnostářský systém je nespravedlivý.

Nicméně debata o tom, jak by měl vypadat ten nový, nebude vůbec jednoduchá, protože si lidé zvykli, že stát se o ně postará. Už dávno nejsem tak naivní, abych neviděl rizika tzv. důchodových fondů, protože rostoucí počet podvodů na finančním trhu je dostatečným varováním, že neviditelná ruka trhu vše vyřeší. Houby s octem. Nevyřeší. Nikdo nám nezaručí, že penzijní fond nezkrachuje nebo že nebude vytunelován nebo že nezkrachuje protistrana, která ho prostřednictvím derivátů jistí.

Tady v Evropě je mantrou sociální stát a každý se s ním ohání, ale když se podíváme, jak to funguje ve třetím  světě s údivem zjišťujeme, že tisíce let zde funguje důchodový systém, který spočívá v tom, že každý má hodně dětí, které se o něho postarají. My dnes nepotřebujeme, aby se děti přímo staraly o své rodiče, ale bohatě stačí, když budou přispívat do důchodového systému...

Naše děti jsou naší nadějí a v tomto směru by měla fungovat i osvěta. V prvé řadě výchova k odpovědnému rodičovství především v rodinách ale i na školách. Protože  současná sexuální výchova prosazovaná státem ve školách vede spíše k pravému opaku. Pak se ale nedivme, když to špatně skončí. Současný demografický vývoj nejenom u nás ale v celé Evropě je totiž hrozivý.

O víkendu jsem byl na návštěvě u své nejmladší neteř, která je čerstvou maminkou roztomilého klučíka Matouše. Mile mne překvapilo její rozhodnutí mít v řadě za sebou tři děti a teprve pak jít do práce. Kéž by takových rodin bylo víc. Pak bychom se nemuseli strachovat, kdo nám zajistí klidné stáří. Věřím, že pokud jsou děti dobře vychovány, že se v případě potřeby se o své nemohoucí rodiče postarají. Nedělám si ale iluze, že děti, které nepoznali rodičovskou lásku, a které skončily v jeslích, nebudou jednat se svými rodiči podobně...  

A pak je tu ještě jedna varianta, že je třeba během produktivního života si sám našetřit dostatek prostředků, abych nemusel být odkázán na almužnu od státu či kohokoli jiného.

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)