Smrt nepočká aneb Klaus má zase pravdu

pondělí 19. duben 2010 21:02

Poslední dobou se smrtí potkávám častěji než bych si sám přál, ale nejenom větru a dešti neporučíš. Smrt je jedinou jistotou, kterou máme.  Před rokem jsem pochoval tatínka, minulý měsíc jsem byl na pohřbu otci svého kamaráda a minulý týden spáchal sebevraždu jeden můj kolega z práce. A o víkendu přišel o život prezident Lech Kaczynski s chotí Marií a desítky dalších osobností veřejného života při havárii vládního letounu u Smolenska, když delegace mířila na pietní akt do Katyně, kde za druhé světové války povraždili příslušníci sovětské komunistické policie několik tisíc polských důstojníků.

Ať chceme nebo nechceme, smrti  se vyhnout nelze, přestože mnozí žijí a myslí tak, jakoby smrti nebylo. Nicméně někoho to potká dříve a někoho později.  Je faktem, že rozloučení se zesnulým v  krematoriu se pomalu stává menšinovou záležitostí a většinově dochází ke zpopelnění bez obřadu.

Nemyslím si, že na vině je pouze ekonomická krize, ale hlavní příčinou je krize morální.  Je mi totiž jasné, že tam, kde jeden druhého nemiluje, tam ani nexistuje potřeba se s ním naposledy hezky rozloučit. Když vidím některé manželské páry, jak si vzájemně lezou na nervy, nedivím se, že někteří pak v zoufalství jsou ochotni si zaplatit vlastní pohřeb či koupit hrob již dopředu, protože mají strach, že od svých nejbližších se toho nedočkají...

Proč se pohřbu polského prezidenta nezúčastnila Angela Merkelová vím, proč nepřijel francouzský prezident Nicolas Sarkozy a další představitelé té slavné EU, vědí nejlépe oni sami, ale i v tomto případě platí rčení "Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody".

Hezky to řekl prezident Klaus, který v této souvislosti poznamenal: "Rozuměl bych tomu, že nedorazí kanadský premiér nebo australský generální guvernér, ale že nepřijedou někteří Evropané a zástupci EU, to se mi zdá nepochopitelné". Podle Klause se ukazuje, že "ty vznešené fráze Bruselu o evropské jednotě jsou skutečně jen fráze".

Nejsem žádným fanatickým příznivcem Václava Klause, ale jako prezidenta naší republiky si ho vážím a dokonce ho považuji za lepšího prezidenta než byl Václav Havel.  A s tou jeho poslední větou souhlasím na 100%.

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)