Lhát se nemá aneb v Edenu bylo dnes veselo

pondělí 8. březen 2010 22:05

Ne nadarmo se říká, že "kdo lže ten krade". A protože lžou skoro všichni, je už skoro všechno rozkradeno. Místopředseda ČSSD a facebookový závislák  Zdeněk Škromach v rozhovoru pro HN přiznal, že důchodcům lhali a že o patnácti tisícových důchodech si mohou naši senioři nechat jenom zdát. To, že v Česku je naprosto běžným jevem povolební neplnění předvolebních slibů, na to jsme si už bohužel zvykli, ale brát své sliby zpět ještě před volbami, to tu ještě nebylo. Možná se ale ještě dočkáme jiných triků.

Nemyslím si, že svět chce být klamán nebo že lidé mají rádi, když se jim lže, ale bohužel to tak v reálu vypadá. Nelžou však jen politici, ale lžou i rodiče dětem a děti rodičům, učitelé svým žákům a studenti učitelům, muži ženám a ženy mužům. Často lžeme sami sobě a namlouváme si něco, co je od pravdy na hony vzdáleno.

To ale nemění nic na skutečnosti, že lhát se nemá resp. že by se lhát nemělo. Dávejme si tudíž dobrý pozor na sliby všeho druhu. Nejenom na ty předvolební. Sebelíp zabalená lež totiž zůstane lží a téměř vždy má své negativní důsledky. A to se týká i těch tzv. milosrdných lží. Osobně dávám přednost životu v pravdě i když je někdy hodně bolestivá.

Co se týče lhaní v politice, není to jenom české specifikum, ale celosvětový problém. Je málo politiků, co se nebojí říci lidem hořkou pravdu. Jenže s tou pravdou to bývá někdy složité a proto mnozí tvrdí, že "pravda je pojem relativní".  Nicméně já k nim nepatřím.

Tyto řádky píši na trati Praha - Kolín krátce po návratu z Edenu, kde fotbalisté Slavie v dohrávce 18. kola první ligy zvítězili nad Budějovicemi rozdílem jediného gólu 3:2.  Byli ale dnes jednoznačně lepším týmem a já nelituji, že jsem byl u toho osobně, přestože v tom vršovickém Edenu byla děsná zima a Adam s Evou by tam bez patřičného oblečení asi dlouho nevydrželi. A to by je ani nemusel nikdo vyhánět. Já jsem však byl oblečen dostatečně a navíc mi bylo teplo i u srdce, protože po dlouhé době se na hru sešívaných dalo dívat. Díky jubilantovi Standovi Vlčkovi, který nastoupil ke svému čtyřstému ligovému zápasu, zůstaly doma všechny tři body a jaro bude ještě zajímavé. Stíhací jízda o titul pokračuje a v sobotu nás čeká utkání pravdy. Do Edenu přijedou Teplice.

A když už myslím na ty Teplice, docela by mne zajímalo, jaká je pravda v souvislosti s těmi Duškovými výroky o homosexuálech ve vedení Českých drah. Jsou tam nebo nejsou? Lže Dušek nebo mluví pravdu? Já nevím...

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)