Neschopnost nebo úmysl aneb VIP mají přednost

pondělí 18. leden 2010 17:53

O uplynulém víkendu se mi poštěstilo vyrazit i do míst, kde se pravidelně  prohání po sjezdovkách i náš pan prezident a jiné celebrity. Musím ovšem podotknout, že já osobně tam byl naposledy před více než 25 lety, a byl jsem tudíž zvědav, jestli to ještě poznám.

Optimistická předpověď našich meteorologů avizovala na pátek a sobotu inverzní počasí a spousta lidí se nechala nachytat (wetteronline ovšem žádné sluníčko nepředpovídal). Špindlerův Mlýn zažil o víkendu nápor lyžařů a fronty na lanovku v areálu Svatý Petr a na Medvědíně byly v sobotu minimálně na 15 minut, což je na můj vkus už neúnosné, zejména když celodenní permice ve vedlejší sezóně vyjde na šest stovek. Za stání ve frontě je to docela dost a jedno vím jistě. O víkendu už mne tam nikdy nikdo nedostane.

Co se týče té předpovědi počasí kladu si otázku, jestli je to jenom neschopnost našich meteorologů a jejich modelů nebo úmysl, jak přilákat do hor co nejvíce lidí, přestože tam sněhu bylo míň než v polabské nížině a o Kutné Hoře nemluvě. Česká prognóza byla tedy totálně mimo, protože avizované sluníčko bylo skryto nejenom za mraky ale hlavně v hodně husté mlze. Dost to i foukalo takže mráz se zdál silnější než ve skutečnosti byl, což bylo zapříčiněno i velkou vlhkostí vzduchu.

To všechno beru, protože "větru a dešti neporučíš", a navíc v příjemné společnosti ve frontě čas utíká rychleji. Co mne ale fakt naštvalo byla skutečnost, že i na horách jsem si musel uvědomit trpkou pravdu, že "všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější". Mnozí totiž frontu stát nemusí, protože u lanovek a vleků existují speciální vstupy pro VIP. Já jsem toho po světě moc nenalyžoval, ale v Alpách či Dolomitech jsem se s podobnou zhovadilostí nikdy nikde nesetkal. Zajímalo by mne, jestli čtenář ano a kde. Osobně si myslím, že je to pouze české specifikum. Bohužel to nikomu nevadí a pokud ano, tak držíme hubu a krok...

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)