Zlatá slova aneb euro v nedohlednu

neděle 20. prosinec 2009 15:48

Hlavní ekonom centrální banky dánského království Lars Christensen mi mluví z duše, když říká: "Debata, kdy přijmeme euro, začíná ztrácet smysl. Země, které dnes společnou měnou platí, se budou v nejbližších letech vstupu nováčků bránit. "Do eurozóny nevstoupí žádná nová země dřív, než z ní některá odejde."

Právě on jako první už v letech 2006 a 2007 předpověděl ekonomický kolaps Islandu a pobaltských zemí. Přijímání nových členů se brání hlavně Německo, které odrazují vážné problémy se státními dluhy, s nimiž se dnes potýkají Řekové nebo Španělé. "Nové země mohou přinést další problémy a do toho teď nikdo nepůjde.  Jen žádné další Řecko," říká Christensen.

Podle něj ale nemusí Česko odkladu litovat."Ještě před pár lety jste se mohli těšit do eurozóny, které dominuje německá důvěryhodnost. Dnes je vše jinak. Chcete rychle do eurozóny ovládané řeckými, španělskými a irskými problémy? Teď je to výrazně méně atraktivní spolek. Nevidím jediný důvod, proč tam teď spěchat."

Já osobně taky ne a s korunou jsem docela spokojen. Nicméně si myslím, že lidem je celkem jedno, jestli mají v peněženkách eura nebo koruny. Spíše je zajímá kolik jich tam mají a co si za ně mohou koupit...

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)