Kdo nepláče není Čech aneb babo raď

neděle 6. prosinec 2009 11:18

Řeknu vám, že dostat se do českého nebe není vůbec jednoduché, protože komise je velice přísná, ale na druhou stranu je s ní velká legrace. Sehnat lístky na poslední cimrmanovskou hru "České nebe" nebylo vůbec jednoduché a v Praze to bylo prakticky nemožné vzhledem k tomu, že do žižkovského divadla Járy Cimrmana se stojí fronty stejně jako kdysi před divadlem Semafor, kde jsme nocovali, abychom ráno získali pořadové číslo do předprodeje vstupenek.

Na jaře letošního roku jsem se dozvěděl, že umělci z Prahy zavítají se svou poslední hrou do nedaleké Čáslavi, ale když jsem chtěl zakoupit lístky, bylo mi řečeno, že jdu s křížkem po funuse. Do volného prodeje šlo lístků minimálně a ty už byly dávno pryč. Z dobře informovaných zdrojů jsem se však dozvěděl, že "České nebe" by mělo koncem roku zavítat i k nám do Hory Kutné. Tak jsem podnikl všechny myslitelné i nemyslitelné kroky, abych získal drahocenné vstupenky, a v pátek 4. prosince 2009 jsem konečně zasedl ve třetí řadě Tylova divadla.

Troufnu si říct, že tato poslední hra je pravděpodobně i tou nejlepší, co kdy Svěrák se Smoljakem napsali. Odehrává se v době, kdy na zemi propukla 1. světová válka. Sledována je přímo z nebe, kde se dávno mrtví velikáni českých dějin strachují o osud svého lidu. Česká nebeská komise ve složení svatý Václav, praotec Čech a J.A.Komenský se v krizové situaci rozšiřuje o nové členy J.Husa, babičku Boženy Němcové a K.H. Borovského, aby vnukla národu myšlenku samostatného státu. Kromě členů komise byli v českém nebi i M.Tyrš, který tam se všemi pěkně cvičí, ale také cizák maršál Radecký...

Smoljak v roli J.A. Komenského byl vynikající a rád bych v této roli někdy viděl i Zdeňka Svěráka, který si prý v kantorské roli také vyloženě libuje. Hra je nabitá velmi vtipnými hláškami, které mají šanci zlidovět, a Babička Miloně Čepelky, která zastupuje jedinou ženu v nebeské komisi, prostě nemá chybu, i když ne vždy dokáže správně poradit. Na hře samotné je úsměvné už i to, jak si ateisté představují nebe. Osobně jsem se válel smíchy  při hláškách praotce Čech, který utíkal se svými soukmenovci z Ruska, aby se zastavil až na hoře Říp...

V tomto adventním čase křesťané po celém světě zapalují svíčky. Ta první svíčka symbolizuje naději, kterou máme v Kristu Ježíši, jak bylo řečeno ústy proroka Izaiáše (Izaiáš 42:1-4;Matouš 12:21). My často přemýšlíme o adventu z hlediska pozemské perspektivy a radujeme se, že Ježíš nás přišel navštívit na naši nádhernou planetu, která byla výhradně stvořena pro nás. Je však důležité nezapomenout, že Ježíš především přišel z mnohem lepšího místa.

Nikoli z českého nebe, ale z nebe, které je nádhernější než si vůbec dovedeme představit. Z nebe, do kterého se vchází skrze pokání a víru, nikoli skrze očistec a nějakou komisi.
Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)