Kradu, kradeš, krademe aneb Klaus v plotě

čtvrtek 8. říjen 2009 18:30

Je tomu už víc než dvacet let, co jsme slyšeli, že se tu komunisté cítí jako kůl v plotě. Moc by mne zajímalo, jak se asi dnes cítí náš pan prezident a nejenom v souvislosti s Lisabonskou smlouvou. Málokdy se stává, aby slova politiků zlidověla. Jedním z těch, kterým se to povedlo, byl tehdejší generální tajemník KSČ Miloš Jakeš. Jeho legendární vystoupení na Červeném Hrádku sice spolehlivě pobaví, ale po dvaceti letech člověku do smíchu moc není. Blbá nálada je všude, kam se podíváš, i když náš prezident si myslí, že k ní není důvod. Mám takový pocit, že se začíná podobat Miloušovi. 

Osobně jsem přesvědčen, že člověku nestačí ke štěstí jen blahobyt a svoboda, jak si myslí náš současný prezident. Ona totiž ta svoboda je pojem relativní a každý si za ní představuje něco jiného. Konec konců i ten blahobyt závisí především na tom, s kým se poměřujeme. Nicméně si nemyslím, že jsme na Václaváku zvonili klíčema prioritně kvůli super a hypermarketům.

Vůči Havlovi jsem měl a mám spoustu výhrad, ale nelze mu upřít, že toužil po právu a spravedlnosti. To se o současném hradním pánu říci nedá. Kupónová privatizace s právem a spravedlností moc společného neměla a naše dnešní justice to je děs a běs. Prezidentovi to zjevně nevadí.

Mnozí pláčou nad současnou politickou situací, ale nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Já se třeba ze současné "úřednické" vlády raduji. Připadá mi totiž lepší než případná vláda pod vedením Mirka Topolánka nebo Jirky Paroubka.

Včera říkali v televizi a docela tomu věřím, že lidi kradou v lese dřevo na topení v nebývalém množství. Tak si tak říkám, co by na to Masaryk, jehož heslem bylo "Nebát se a nekrást". Češi se sice nebojí, ale kradou, až to není hezký. Stejně jako před dvaceti a více lety. Nebo víc?
Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)