Lid je sbírka ignorantů, darebáků a sobců

čtvrtek 24. září 2009 18:00

Co průzkum to názor a výsledky si často odporují. Statistické vzorky dotazovaných nejsou zdaleka reprezentativní a tak se nedivme, že realita bývá na hony vzdálená tomu, co si zadavatelé průzkumů přejí. Bavit se o průzkumech převolebních prefencí jednotlivých stran je ztrátou času, ale nedávno mne zaujala mediální analýza, ve které se píše, že "lidé věří bankám a médiím, nevěří politikům". Tato víra se mi zdá dosti pochybnou a ve svém důsledku i nebezpečnou.
 

Včera jsem pro změnu zaregistroval jiný průzkum, že "lidé nevěří odborům a církvi". Někdo zase věří na Marťany. V této ateistické zemi se věří různým bludům, včetně těch co hlásá Paroubek, Topolánek, Klaus či papež. Nicméně Církve se musím zastat, protože jsem její součástí. Církev totiž v biblickém slova smyslu vidím jako tělo Kristovo a tudíž jí věřím. Že mnozí křesťané dělají Bohu ostudu, je věc jiná a není předmětem mé dnešní úvahy. Za to ovšem Bůh nemůže...

V naší zemi je však živoucí víry, která ukazuje, že život má účel a smysl, hodně málo. Nelze se tudíž divit, v jakém prostředí žijeme a jak to tu vypadá. Jistý Ludwig von Mises napsal, že "lid je sbírka ignorantů, darebáků a sobců." Osobně to tak pesimisticky nevidím, protož znám hodně lidí, kteří takoví nejsou, ale je zřejmé, že jich tu je kolem nás víc než je zdrávo.

Pokud vám toto jméno nic neříká pak vězte, že Ludwig von Mises byl nejenom věhlasným rakouským ekonomem, ale také filozofem a právníkem. Mimo jiné napsal i knihu "Lidské jednání", která je průkopnickou prací na poli ekonomické teorie, avšak její záběr daleko přesahuje hranice ekonomie. Pokud byste se s ní chtěli seznámit, můžete si ji stáhnout zde.

Kdyby však skutečně měl platit axióm, že "lid je sbírka ignorantů, darebáků a sobců" pak každý volební hlas je cestou do pekel. Chci věřit, že tomu tak není a že se ještě dá něco dělat, aby tomu tak nebylo. Aby se nám demokracie nezvrhla v nějakou další totalitu. Je nejvyšší čas se začít modlit...

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)