Ostrov plný levandule aneb na Hvaru autem

středa 23. září 2009 22:00

Patřím mezi Čechy, kteří se do Chorvatska vždy rádi vracejí, ale ostrov Hvar jsem navštívil poprvé až letos, přestože podle časopisu National Geographic patří mezi 10 nejkrásnějších ostrovů na světě. To může vyvolat polemickou reakci, protože podobná hodnocení jsou veskrze subjektivní. Bez diskuzí je však Hvar nejteplejším z chorvatských ostrovů s 2718 hodinami slunečního svitu za rok.

S rodiči jsem byl poprvé u moře v roce 1968. Bylo mi 12 a navštívili jsme městečko Supetar na ostrově Brač.  V dospělosti jsem pak byl se svými dětmi v Chorvatsku ještě několikrát a pokaždé se nám tu moc líbilo. Nezapomenutelná byla například dovolená krátce po válce, kdy jsme v roce 1994 byli v Tučepi téměř sami, protože se lidé báli do bývalé Jugoslávie vycestovat. Je pravdou, že stopy války byly vidět nejenom ve vnitrozemí na každém kroku, ale i hotely na pobřeží byly plné uprchlíků. Dnes jsou z nich luxusní hotely pro zcela jinou klientelu…

Letos to však bylo poprvé, co jsme navštívili Dalmácii bez dětí. Více jsme tedy cestovali a tím pádem i více viděli. Před cestou jsem na webu našel spoustu diskuzních fór, kde se řešilo, jak se vyhnout placení dálniční známky ve Slovinsku, a i pár známých mi radilo kudy ano a kudy ne. Cestu přes Slovensko a Maďarsko jsem ale zavrhnul hned od počátku a protože v pátek 14. srpna 2009 byl slavnostně otevřen dálniční obchvat Mariboru, nebylo co řešit.

Podle mého názoru se do Chorvatska cestuje nejlépe přes rakouský Graz a na jih Chorvatska doporučuji dálniční cestu kolem Mariboru, přes Záhřeb do Zadaru či Splitu nebo ještě dál.

Vyrazili jsme v pátek ráno úderem šesté a v půl deváté jsme posnídali na přechodu v Hatích. Tankovat před opuštěním Česka už vůbec není výhodné, protože v Rakousku byl benzín všude levnější než ve Znojmě. A vůbec nejlevnější benzín byl v Chorvatsku, což ale nemění nic na skutečnosti, že dopravní náklady na cestu jsou poměrně vysoké, protože musíte zaplatit dálniční známku v Rakousku, ve Slovinsku a mýtné v Chorvatsku.  Trajekt ze Splitu do Stari Gradu taky něco stojí. A poměrně dost. Pokud by vás zajímaly podrobnosti, rád poskytnu detailnější info.

Do Splitu to bylo rovných 1000 km, které jsme zvládli v pohodě za 13 hodin, a vešli jsme se do prvního trajektu, který měl odjezd ve 20,45. Dálnice v Chorvatsku je totiž nová, skvěle sjízdná a bezpečná. Moc aut se po ní nepohybuje a tudíž rychlostní limit 130 km se mi zdá zbytečně nízký na rozdíl od našich silnic. Tady se mi i těch 130 zdá někdy moc.

Pokud chcete ušetřit, doporučuji zpáteční cestu nikoli přes Split, ale trajektem ze Sučuraje do Drveniku.  Další výhodou je, že trajekt jezdí každou půlhodinu. Cesta do Sučuraje napříč ostrovem je sice romantická, ale není to nic pro nezkušené a unavené řidiče. Rozhodně tuto cestu nedoporučuji jet potmě v opačném gardu, zvláště když máte v nohách a v rukou přes tisíc kilometrů. To by nemuselo dopadnout dobře…

Na dokreslení atmosféry tohoto překrásného ostrova nabízím několik fotografií z rodinného alba s krátkým komentářem. Snad se vám výběr fotografií bude líbit.

Do Splitu jsme dorazili ještě za světla a čekáme na trajekt

Split.JPG

V tomto hotelu jsme bydleli. Hotel už něco pamatuje a potřeboval by komplexní rekonstrukci, ale polopenze se švédskými stoly neměla chybu. Tak bohatý výběr jídel jsem nikdy nikde na dovolené nezažil...

arkada.jpg

Ranní pohled z okna na Jadran a na hotelový bazén

balkon.JPG

bazen.JPG

Většina turistů ještě spí

rano.JPG

Někteří jedinci se i potápí

potapec.JPG

V hotelu nám večer hrála k poslechu i místní dechovka. Jenže děsně falešně... Tak jsme raději vyrazili do centra

dechovka.JPG

Hotel je umístěn na okraji městečka Stari Grad, který je cílem všech hlavních linek trajektů směřujících sem ze Splitu.

Jadrolinia.JPG

Pohled na Stari Grad z vrcholu kopce Glavica, na kterém stojí obrovský kříž s malou kapličkou

Starigradshora.JPG

Glavica.JPG

kaplicka.JPG

Městečko Stari Grad má spoustu pamětihodností včetně několika kostelů. Jedním z nich je kostel sv. Štěpána

kostel.JPG

Lodičky místních obyvatel

lodicky.JPG

Rybiček v moři je tu požehnaně

rybar.JPG

Starigrad.JPG

jachta.JPG

Večerní procházky byly taky moc hezké a dalo se posedět v mnoha restauracích, kavárničkách či cukrárnách. Nebo jenom na lavičce či patníku

posezeni.JPG

mydvaacas.JPG

Status administrativního centra si uchovává město Hvar i dnes , ale hlavně je cílem turistů z celého světa. Městečko Hvar působí skutečně výjimečně, a to jak svou architekturou, která má benátský ráz, ale i všudypřítomnou subtropickou vegetací.

Hvar1.JPG

Hvar2.JPG

Hvar3.JPG

vegetace.JPG

I když Hvar nedisponuje tak dokonalými plážemi jako třeba sousední Brač, přesto je vyhledávaným místem přímořské rekreace. Hlavní devizou ostrova jsou malebné úseky pobřeží lemované pásem hor, a také voda, jejíž průzračnost nemá nikde jinde na Jadranu obdobu.

jihostrova.JPG

IvanDolac3.JPG

Nejcennější hvarskou plodinou je vinná réva, ale zkrátka nepřijde ani levandule. Kdo byl na Hvaru, nikdy prý nezapomene na krásu a vůni levandulového pole. Bohužel v době našeho pobytu už bylo vše odkvetlé, nicméně suvenýr s levandulí mi krásně voní v obýváku ještě dnes. Vnitrozemí ostrova má ovšem taky své kouzlo.

Brac.JPG

Na rozdíl od městeček Hvar, Stari Grad či Jelsa existují zde místa návštěvníky téměř „neposkvrněná“ . Patří k nim mnohé vesničky ve vnitrození Například vesnice Grablje v západní části ostrova, ve které žije 15 stálých obyvatel. 

Grablje.JPG

Ze severní strany ostrova na jih  vede z Jelsy cesta kuriózním silničním tunelem, jenž má v délce 1,4 km pouze jeden jízdní pruh a auto se tam horko těžko vejde

 

tunel.JPG

Na jihu ostrova je zajímavá vesnička Ivan Dolac, kterou už ovšem Češi objevili a tudíž místní pláže jsou dost plné.

IvanDolac1.JPG

IvanDolac2.JPG

IvanDolac3.JPG

My jsme si ale našli místečko, kde jsme byli uplně sami a kde určitě nikdy žádný Čech nebyl. Trošku jsme totiž zabloudili a k moři jsme šli dosti strmou cestičkou přes půl hodiny. Dokonce jsme vlezli do jednoho místního stavení.

dvorek.JPG

sami.JPG

Úplně sami jsme tam ale nebyli. Žraloka jsem sice neviděl, ale pohlednou medúzu ano

meduza.JPG

A takhle to vypadalo každý večer

zapad.JPG

Domů jsme jeli trajektem ze Sučuraje, což byla příjemná tečka za naší krásnou dovolenou

Sucuraj1.JPG

Sucuraj2.JPG

Holt Jadran je Jadran ;-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)